שיעורים וטיפולים פרטניים

                                     להלן סיכום קצר של כל החומר הנמצא בחלון זה

כל מי שמעוניין בפרטים – מוזמן לקרוא את כל מה שכתוב בחלון. ואפשר תמיד – אם יש לכם עוד שאלות – להתקשר אלינו. בסוף הסיכום מופיעים הטלפון והמייל שלנו. בחלק הזה של הסיכום תמצאו רק את עיקרי הדברים. הסיכום עצמו מיועד לך – אם אין לך זמן –  ובכל זאת היית רוצה לדעת מה הנושא שמדובר עליו כאן.

ובכן – מסופר כאן על ההיבטים המעשיים של לימוד שיטת אלכסנדר. אם אתה מעוניין לבדוק אפשרות של לקיחת שיעורים בשיטת אלכסנדר ויש לך שאלות מעשיות – כדאי לך לעיין בחלון כולו.    

 השאלות העולות שם הן:

– כמה שיעורים כדאי לקבל?        – מה משך שיעור?       – איך אפשר לדעת שהמורה הוא מוסמך?     – מה הלבוש המתאים לשיעור?

– האם אפשר ללמוד את שיטת אלכסנדר לבד?         – אחרי כמה זמן מרגישים יותר טוב?          – מה מלמדת השיטה?     – איך יודעים שהיא עובדת?

– האם השיטה עוזרת בבעיות שינה, עישון, דיאטה?

 אם יש לכם שאלות נוספות או אם אתם רוצים פרטים נוספים על מה שמופיע בחלון – אתם מוזמנים להתקשר אלינו:

עודד ויערה בן אור

טלפון: 04-6369144

מייל:  odedbo@ghi.org.il

 

  שיעורים וטיפולים פרטניים  בשיטת אלכסנדר 

 את הטכסט בחלון הזה כתבנו בעקבות ספרו של כריס סטיבנס "טכניקת אלכסנדר" ובהשראתו. אנחנו מודים לכריס על שכתב את ספרו, ואפשר לנו לפתוח בפניכם, קוראינו החביבים, את ההבטים המעשיים של לימוד שיטת אלכסנדר.

 אנשים מפורסמים שונים כמו השחקן פול ניומן, המנצח קולין דייויס, הסופרת עדנה אובריין סיפרו על התוצאות החיוביות שהביאה שיטת אלכסנדר לחייהם, אחרי שסבלו מכאבים פיזיים שונים.

ד"ר בנט אוסטרגארד, קרדיולוג מדנמרק אמר: "שיטת אלכסנדר היא חלופה מעשית לתרופות עבור שליטה בלחץ דם גבוה הנגרם ע"י מתחים".

טוני בוזן חוקר המוח והנפש כתב: "שיטת אלכסנדר שינתה את חיי. היא התוצאה של גאון מוכר. אני ממליץ עליה לכל אדם". רשימת האנשים הממליצים על השיטה הזו גדולה, ולא נלאה אתכם בכולה. אבל אם נשים לב, נבחין שהיא מעלה שאלות מעשיות לגמרי.

בפרקים השונים בבלוג שלנו תוכלו למצוא הסברים על שיטת אלכסנדר – מהי? יש פרק המספר עלינו (עודד ויערה בן אור) ואיך הגענו להיות מורים לשיטת אלכסנדר, כתוצאה מבעיות גב קשות, שסבלנו מהן. תמצאו גם סיפורו של אדם שחזר לתפקד בחיים אחרי שהיה בטוח שהוא יהיה נכה בגלל פריצת דיסק רצינית, שהביאה לשלושה ניתוחים.

אבל עדיין לא עסקנו בתשובות ובהיבטים המעשיים של לימוד שיטת אלכסנדר:

כמה שיעורים כדאי לקבל?

אלכסנדר המליץ על סדרת לימוד בת 30 שיעורים.יש מורים המציעים 20. מספר השיעורים תלוי בבעיות שלכם ובמטרה שאליה אתם חותרים. לדוגמה, במקרה של ע., כאבי הגב וכאבי הראש חלפו כמעט לגמרי אחרי כחודש, אבל הוא החליט לקחת זמן נוסף כדי ללמוד את צורת השימוש החדשה בגוף, שתמנע את הופעת הסימפטומים מחדש.
 

לעומתו ר., שאוהבת מאוד לרקוד,  לקחה שיעורים במשך שלוש שנים כדי להתקרב לגוף שלה מחדש, על מנת ליצור לעצמה תנאים נכונים של שיווי משקל, נשימה וטיפול נכון בכאבים הכרוניים שלה. וכל זאת כדי שהגוף יוכל לבטא בריקוד את מה שהיא באמת רוצה.

מה משך כל שיעור?

אלכסנדר מצא, ש 30 דקות הן זמן מספיק כדי לבצע שינויים מועילים ביציבה, בעמידה ובישיבה של התלמיד. יש מורים (גם אנחנו ביניהם) שמקדישים 40-45 דקות. עבור רוב התלמידים זה הזמן המכסימלי, שבו הם יכולים לשמור על רמת תשומת הלב הנדרשת כדי להפיק תועלת מירידת הלחץ, המתח, החרדה או הכאבים (שבגללם באו) וליהנות מהאפשרות לחזור לשיווי המשקל הנכון של הגוף בהליכה, בעמידה, בישיבה ומהשינויים הנוספים, החלים בזמן השיעור.

איך אדע, אם המורה הוא, אמנם, מוסמך?

על המורה להיות מצויד בתעודת הסמכה, שניתנה לו ע"י בית ספר מוסמך למורים לשיטת אלכסנדר, ובתעודה שהונפקה ע"י אגודת המורים לשיטת אלכסנדר.

מה כדאי ללבוש?

 בדרך כלל רצוי ללבוש בגדים רגילים אך נוחים. כדאי לוותר על מכנסי ג'ינס הדוקים או חצאית קצרה והדוקה ועקבים גבוהים.

האם אפשר לשאול שאלות?

כן. בהחלט.

רצוי לשאול ולברר עניינים בסיסיים עוד לפני השיעור הראשון, כגון: מה הניסיון של המורה, מה הכשרתו, מה מחיר שיעור, באיזה קצב יש לקחת את השיעורים, מה מספר השיעורים הנדרש, האם המורה חושב שיוכל לעזור לך בבעיותיך המיוחדות, האם יעברו כאבי הגב, כאבי הראש, הצוואר, הגפיים?  וכל שאלה אחרת העולה בדעתך.

כמו כן רצוי להסביר למורה מה מציק לך ולמה הגעת לשיטת אלכסנדר.

האם אני יכול ללמוד בעצמי את שיטת אלכסנדר?

בתיאוריה "כן", למעשה זה קשה ביותר. אפשר להגיע לרמה מסוימת בכוחות עצמי, וגם אז נחוצה אינטליגנציה גבוהה, נחישות ומסירות ברמה של אלכסנדר עצמו.מורה טוב יהפוך את תהליך הלמידה ליעיל יותר, פחות בזבזני, יותר מדויק ומעודן, והרבה פחות מסובך. יחד עם ההמלצה לעבוד עם מורה – כל אדם חייב לעבוד על עצמו. לזה אין תחליף.

האם ניתן ללמד את השיטה בקבוצות?

לדעתנו, אין תחליף – בהתחלת הלימוד – לעבודה פרטנית או לחוויות שחווים בטיפול מידיו של מורה טוב. אחרי שהתלמידים כבר עובדים בכוחות עצמם – אפשרית עבודה קבוצתית – בה המורה נמצא במקום ומפקח על המתרחש. ואז גם אפשר לנסות את עקרונות השיטה בפעילויות שונות ובתחומים אחרים. באחד הפוסטים העתידיים נביא סרט המראה דוגמה לעבודה קבוצתית.

מתי ארגיש יותר טוב?

התשובה האמיתית היא "איננו יודעים". לפעמים, כבר בשיעורים הראשונים מתעוררות תחושות של נינוחות, קלילות ורווחה: כאבי הגב עוברים, המיגרנה נעלמת, הנשימה יותר קלה.  ולפעמים – אצל תלמידים אחרים – נכנס לחץ, מתח וחרדה מהלא מוכר, כאשר התבניות מתחילות להשתנות, ושרירים מסוימים פועלים בפעם הראשונה בדרכים שונות. ואז,מגע ידו של מורה טוב יפיג את הכאבים וירגיע את הלחץ אך זאת איננה המטרה החשובה באמת של לימוד שיטת אלכסנדר.גורם מרכזי לכאבים בכלל ולכאבים כרוניים בפרט הוא – שימוש מוטעה בגוף ומתח מיותר. לכן יש הכרח לטפל בגורם הזה. שיטת אלכסנדר יוצרת תנאים נכונים להתרחשותם של תהליכי ריפוי טבעיים.

שיטת אלכסנדר אינה סותרת שום שיטת ריפוי אחרת, היא רק מוסיפה ומלמדת איך לעשות כל דבר נכון יותר

מה, בעצם מלמדת שיטת אלכסנדר?

לימוד שיטת אלכסנדר הוא מסע לתוך הבלתי נודע, לתוך המערכת הפסיכו-פיזית שלנו, אל היחסים שבין הצוואר-הראש-הגב. אם נסכים להגיע לחוויות חדשות ללא מגבלות העבר ונגלה איך נפטרים מכאבים, איך שיווי המשקל חוזר למצבו הרגיל ואיך הנשימה נעשית חלקה וזורמת היטב – אנחנו עשויים להיות מופתעים לטובה ולמצוא את עצמו בתחומים חדשים לגמרי.

ידיעת אנטומיה עוזרת למורה, כגיבוי לעבודתו, אך היא אינה חיונית. אלכסנדר לא היה מומחה לאנטומיה  בתחילת דרכו, למרות שיותר מאוחר רכש לעצמו ידע זה, ופעם כשחסידי לימוד האנטומיה התקיפו אותו על כך, אמר: " אם ידיעת אנטומיה חשובה כל כך. איך זה קורה שאתם משתמשים בגופכם בצורה כל כך מזעזעת"?

ידע אנטומי או פיסיולוגי לא יכול לבוא במקום העבודה הרצינית, המעמיקה והחיונית לאדם כדי שילמד להיפטר מכאבים כרוניים ולהשתמש בגופו מבלי לגרום לו נזק.

אבל המחקר המדעי האנטומי – פיסיולוגי – נוירולוגי, שנעשה לאחרונה, המדבר על הקשר בין כאבים כרוניים לבין הפרעות בשיווי המשקל, או על הקשר בין ישיבה זקופה ויציבה נוקשה לבין בעיות נשימה ואסטמה – תומך בתיאוריות העיקריות של אלכסנדר ומאשר אותן.

איך יודעים שהשיטה הזאת עובדת?

לא צריך להאמין לכול מה שנאמר על שיטת אלכסנדר. רצוי להקשיב למילים היטב ולנסות את מה שהן מציעות. אם תנסו – תמצאו שזה עובד.

מה שחשוב במיוחד זה "לא מה שהבן אדם עושה, אלא איך הוא עושה זאת,

באילו אמצעים הוא משתמש כדי לעשות את מה שהוא עושה".

אדם יכול לעסוק בכל ספורט שירצה, לשחק ולרקוד על במה – ולא להזיק לעצמו – אם הוא משתמש באמצעים הנכונים ששיטת אלכסנדר מלמדת.

האם יש מגבלה של גיל בלימוד שיטת אלכסנדר?

לא, אם הבן אדם באמת רוצה להשתנות. ג'ורג' ברנרד שאו התחיל ללמוד רק בגיל שמונים. הגורמים החשובים ביותר הם המוטיבציה והרצון לעשות משהו עם עצמך.

עם ילדים אפשר לעבוד בצורה המיוחדת להם. יש מורים שממש התמחו בעבודה עם ילדים. (במיוחד גל בן אור. טלפון: 050-8499091).

האם שיטת אלכסנדר יכולה לעזור  בבעיות שינה, עישון, דיאטה?

מספרים על סופרת מפורסמת אחת, ש"לא ישנה כראוי במשך עשרים שנה", באה לשיעור הראשון שלה, חזרה הביתה וישנה עשרים וארבע שעות.

תלמידים רבים מוצאים ששנתם טובה יותר כי הם לומדים לזהות את הצטברות המתח המיותר – לוותר עליו ואז לאפשר לעצמם לישון.

בענייני עישון ודיאטות – העזרה היא רק בעקיפין. עם התרחשות תהליך הארגון הפסיכו-פיסי מחדש, שלומדים בשיטת אלכסנדר – מתפתחות תחושות של רווחה ומודעות, הביטחון העצמי והשליטה על תגובות הרגליות גוברים, וזה יכול לעזור בעקיפין.

7 תגובות

 1. הבלוג יפה וטוב, וחשוב שתפיצו אותו, מבחינתי – בעיקר ביישובי העמק.

 2. שלום לך אילנה
  תודה שנכנסת לבלוג שלנו. אנחנו שמחים מאוד שהוא מצא חן בעיניך. את מוזמנת להשתתף בכל נושא שעולה – או יעלה – בבלוג.
  אם יש נושאים ו/או רעיונות שעולים במוחך, ומתאימים לדעתך להעלותם בבלוג – נשמח לתת לך במה להתבטא ולהוסיף את מחשבותינו בנידון.
  בברכה חמה
  יערה ועודד בן אור

 3. שלום יערה ועודד,
  שאלות חשובות מאד שאני נשאלת כמעט בכל שיחת טלפון שמגיע אליי ממתעניינים בשיטה. טוב מאד שריכזתם את השאלות בבלוג אחד למי שמתעניין.
  אתי

 4. תודה לך אתי על תגובתך.
  אנחנו באמת מקווים שאנשים ייעזרו בבלוג שלנו כדי להגיע לשיטת אלכסנדר.
  מי כמונו יודע עד כמה היא עוזרת. וכמה כדאי שיותר ויותר אנשים לא יחמיצו את ההזדמנות להיפגש עם
  הרגשת החיים הטובה שמרגישים אחרי שיעור בשיטת אלכסנדר.
  בברכה
  יערה ועודד

 5. שלום יערה ועודד,
  כהרגלי בקודש כאשר מזדמן לי לדבר על שיטת אלכסנדר (ומתי לא?) וכשאני מזהה התעניינות של אנשים בשיטה אני מפנה אותם למורה לפי אזור מגוריהם כי מטרתי היא שהם יעזרו לעצמם כפי שאני עזרתי לעצמי. מה שחשוב לי הוא שאנשים יסבלו פחות היות שהסבל הקיים כיום הוא עצום ובעיקר מכאבי גב, צוואר, כתפיים, ברכיים ואחרים, כידוע לכם בוודאי. בעיניי כל אדם שמתנסה בשיטת אלכסנדר ומחליט ללמוד אותה הוא אדם שלוקח על עצמו את האחריות לבריאותו ולאיכות חייו ולהמליץ על מורה שעובד בקרבת מקום מגוריו בעיניי זאת מצווה.
  אני קוראת לכל המורים לשיטת אלכסנדר לפעול כמוני ולחשוף את השיטה בפני כמה שיותר אנשים כדי שייעזרו כי בסופו של דבר מה שאתה נותן אתה גם מקבל…
  ערב נעים
  אתי

 6. אתי חביבה
  כמה שאת צודקת בניתוח ובהבהרה שלך. אנחנו מסכימים לכל מילה שכתבת, ומקווים באמת שהרבה אנשים ייענו לקריאתנו, יקחו אחריות לבריאותם וישקמו את חייהם. אמן.
  באור ואהבה
  יערה ועודד

 7. טופלתי בשיטה אצל נועה אייל , מורה מוסמכת בשיטת אלכסנדר, הגרה בבאר שבע. התחלתי את הטיפול אצלה לפני מספר שנים במצב פיסי ירוד מאד בשל כאבי גב. כבר ביום הראשון הוקל, המשכתי בטיפול בהתחלה אינטנסיבי של 3 פעמים בשבוע ולאט לאט ירדתי לאחת לשלושה חודשים. הגעתי שבורה ולא מסוגלת לנוע, ואני כיום בת 65 פעילה ביותר בספורט המתאים לגילי. וחזקה יותר. וכל זאת בזכות הטיפולים בשיטה.
  אני ממשיכה לפנות אליה מידי פעם אם בשל משבר (מחלה שבר ווכד', אם בשל עומס. ל) חיזוק ולרענון.
  מאד ממליצה לכל מי שיש לו בעיות בגב ובתנועה. .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: